Hazardné hranie je jednou z najstarších kratochvil na svete. Vzniklo kedysi dávno ako zábava, ešte v časoch, keď jeho výsledky boli považované za púhy vrtoch božstiev. Od tej doby sa hazardné hranie zmenilo v ten najpodivuhodnejši spôsob, ako priniesť domov veľké peniaze. Príbeh tejto premeny je nielen zaujímavý, ale aj poučný pre všetkých, ktorí by radi stávkovali profesionálne.
Len v Spojených štátoch predstavovali tržby pozemných kasín a lotérií za rok 2006 celkom 57 miliárd dolárov, teda oveľa viac než boli vtedajšie tržby za lístky do kina a hudobné nosiče (20 miliárd dolárov) a tržby spoločností McDonalds, Burger King, Wendy’s a Starbucks (28 miliárd dolárov) dohromady.
Napriek tomu sa hocikto na hazard pozerá nevľúdne. V tomto článku sa dozviete, prečo by to tak mohlo byť, a ako spoznať hazardného hráča od občasného stávkara.
Na začiatku bola náhoda
Najstaršie zaznamenaná forma hazardného hrania v histórii ľudstva je známa zo starej Číny zhruba 2300 rokov pred Kristom. Nešlo však len o zábavu. Dôkazy ukazujú, že vtedy kocky rozhodovali o osude celých oblastí. Rovnaké to bolo aj v Európe. V roku 100 nášho letopočtu sa nórsky kráľ Olaf a švédsky kráľ Olaf hádali o územie Hissing. V spore nakoniec uspel švédsky kráľ potom, čo hodil dve šestky (pravdepodobnosť 1/36)
O vznik stávkovania na výsledok športových podujatí sa zaslúžili Gréci, usporiadatelia prvých Olympijských hier. Pred tisíc rokmi sa v rôznych mestách konali atletické súťaže, napríklad beh či vrh diskom. Ich víťazi dostávali peňažnú odmenu. Veľké peniaze sa však zarábali skôr na tribúnach, kde sa stávkovalo.
Ešte väčše stávkari na športy boli starí Rimania. Tí z nich, ktorí mu prepadli, mohli prísť nielen o hmotné statky, ale aj o svoju slobodu. V Ríme ste mohli naraziť na kocky (alebo kostičky), na doskové hry aj na preteky vozov. Povolené vtedy bolo všetko. Trebás aj použitie “kúzelných” olovených doštičiek, ktorých cieľom bolo spôsobiť súperovi smolu alebo dokonca smrť.
Hazard bol považovaný za metaforu života. Z 1. storočia poznáme slávny citát Plinia staršieho: “Sme natoľko vydaní na milosť náhode, že uctievame Šťastie ako svoju bohyňu.”
Buď svetlo
Až za renesancie ľudia začali vedecky študovať riziko. To im otvorilo dvere do fascinujúceho sveta pravdepodobnosti a položilo základy modernému riadeni rizika, ktoré teraz používajú bookmakeri i profesionálni stávkari.
Renesancia bola obdobím veľkých náboženských zmien, pozoruhodných inovácií a prudkého rozvoja vedy, ktorý zahnal na ústup mystiku. V roku 1654 vyzval Chevalier de Mere, francúzsky šľachtic s vášňou pre hazard a matematiku, slávneho matematika Blaise Pascala, aby vyriešil hádanku, ktorú zhruba 200 rokov predtým vyslovil mních Luca Paccioli. Matematici si potom na tejto hádanke vylámali zuby a nikomu sa ju do tej doby nepodarilo vyriešiť. Pascal sa poradil s Pierrom de Fermat, právnikom a matematikom.
Výsledok ich spoločného úsilia sa stal začiatkom konca povier týkajúcich sa rizika. To, čo pripomína verziu hry Trivial Pursuit zo 17. storočia, viedlo k objavu teórie pravdepodobnosti, ktorá sa stala matematickým základom koncepcie riadenia rizika.
Postupom času matematici zmenili teóriu pravdepodobnosti z hračky hazardérov v mocný nástroj, pomocou ktorého možno organizovať, analyzovať a využívať informácie. Ide o užitočné kvantitatívne metódy, ktoré sa uplatňujú vo všetkých aspektoch nášho moderného života od prieskumov verejnej mienky cez zásobovanie až po degustácie vína a testovanie liečiv.
Hazard alebo premyslené stávkovanie? Voľba je na vás.
Slovník Merriam-Webster definuje riziko ako “možnosť, že sa stane niečo zlé alebo nepríjemné.” Americký miliardár Warren Buffet, ktorý všetok svoj majetok získal sám, raz povedal slávnu vetu: “Riziko vzniká vtedy, keď neviete, čo robíte.”
Etymologicky slovo riziko pochádza sa staroitalského slová rischiare, čo znamená “odvážiť sa”. V tomto zmysle je riziko skôr voľba ako osud.
Ak budeme veriť úspešnému investorovi, sú činy, ktoré sa odvážame podniknúť, priamo úmerné rozsahu našich vedomostí. Úspech teda nie je vecou náhody, ale voľby – aspoň pre tých, ktorí sa rozhodnú zmeniť ľudskú vášeň pre stávkovanie v ziskovú činnosť.